Lazer ile Dövme Sildirme

Dövmeler artık kalıcı ya da cilde işlenen geri döndürülemez tasarım ve işaretler olarak nitelendirilmiyor. Farklı teknikler kullanılarak gerçekleştirilen dermatolojik operasyonlar sayesinde istenmeyen dövmeler, güvenli yollarla başarılı bir şekilde silinebiliyor. Silme işlemi sırasında kullanılan lazer ışınları, derinin altındaki dövme mürekkeplerinin bulunduğu pigmentlere ulaşarak parçalanmalarını ve zamanla vücuttan atılmalarını sağlıyor.

Dövme Sildirme Ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Profesyonel olarak uygulanmış dövmeler, cilt katmanlarının derinlerine nüfuz eder. Bu üniformluk, aynı derinlikte daha kapsamlı mürekkepli deriyi silmeye olanak sağlayan tekniklerin kullanılabileceği dermatolojik operasyon ihtiyacı doğurur. Son zamanlarda popüler olan pastel renkler ve yeni mürekkepler bu işlemin daha da zorlaşmasına neden olmaktadır. Bunların yanında, özensiz bir el tarafından yapılmış ev yapımı dövmelerin silinmesi belki daha da zor olabilir. Daha koyu mavi mürekkepler bilhassa zorlayıcı olanlardır. Dövmenin tamamen silinmesi her zaman mümkün olmayabilir. Silme işleminden sonra, silinen dövmenin çeşidine göre bazı yara izerinin kalması ya da deri rengi varyasyonları kuvvetli ihtimalde gerçekleşmektedir. Dövme silme operasyonları genellikle ayakta geçekleştirilen işlemlere dayanır.

Dövme Sildirme Ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dövme sildirmeye karar veren kişinin atması gereken ilk ve en önemli adım; doğru doktoru bulmaktır. Dövme sildirme prosedürlerini uygulama konusunda kalifiye birini seçmekte fayda vardır. Sildirme işlemine başlamadan önce neden gerçekleştirilmek istendiğine ve beklentilere dair bilgi vermek gerekir. Her dövmenin tipine ve dövme sahibinin cilt özelliklerine göre sildirme sürecinin kişiye özel olarak planlanması sağlanmalıdır. Dövme silinmesinin süresi 4 ila 10 hafta arasında değişebilmektedir. Dövme sildirmeyi pigmentasyon problemi, doğuştan gelen bağışıklık hastalığı, aktif akne, siğil, değişken diyabet, rosacea ya da diğer lezyonlar gibi ciddi hastalıklarla aynı seviyede değerlendirmemelidir. Sildirme işleminin sürecinde meydana gelebilecek riskleri doktora sormayı unutmamakta fayda vardır. Sağlıklı olmayan koşullarda bu işlemin gerçekleştirilmesi enfeksiyonlara, ciddi komplikasyonlara ve hatta ölümlere yol açabilmektedir. Herhangi bir enfeksiyonun varlığı doktora mutlaka bildirilmelidir, göz ardı edilmemelidir. Tedavi, güneşten korunmak şartıyla, her mevsimde gerçekleştirilebilir.