Project Description

Akne tedavisine başlarken bilinmesi gerekenler nelerdir?

Akne tedavi edilebilen bir durumdur; ancak her sivilce aynı şekilde tedavi edilmez. Bu nedenle sivilce tedavisinin dermatolog tarafından planlanması ve izlenmesi en uygun olandır. Tedavi şekli ve süresi, kişinin genel sağlık durumu göz önüne alınarak, sivilcenin şiddetine ve yaygınlığına göre belirlenir. Sivilcenin tedavisi 1–2 hafta gibi kısa bir sürede bitmez; uzun süreli olacağı baştan kabul edilmelidir. Tedavinin öncelikli amacı lezyonların kalıcı iz bırakmadan giderilmesini sağlamaktır. Akne tedavisindeki alternatiflerimiz oldukça geniştir ve bunlar hastalığın şiddetine, tutulum alanına, yaşına ve tercihine göre değişkenlik göstermektedir.

Akne tedavisinde kullanılan ilaçlar ve yöntemler nelerdir?

Tedavide, sürülerek ya da ağız yoluyla alınan antibiyotikler, doğum kontrol hapı gibi hormonal ilaçlar ve yine sürülerek ya da ağız yoluyla alınan A vitamini türevi ilaçlar kullanılmaktadır. Ayrıca lazer tedavileri ve peelingler de tedavide etkilidir. Sivilcenin türüne göre; bu tedavilerin yanında, doktor tarafından uygun görülürse, bazı cilt bakımı uygulamaları, belli zamanlarda siyah nokta çıkartma, kistlerin boşaltılması, LED ışık tedavisi ve izler üzerine lazer tedavileri gibi yöntemler tamamlayıcı tedavi seçenekleri olarak uygulanabilir.

Akne tedavisinde kullanılan lazer ve ışık sistemleri nelerdir? Seans sayısı ve sıklığı nedir?

Akne tedavisinde kısa ve uzun dalga boyuna sahip Nd:YAG lazerler ve IPL kullanılabilir. Aktif, kırmızı sivilcelerde kontrollü ısıtma etkisiyle dokudaki inflamasyonu azaltır. Cilt altında belli bir derinliğe kadar ulaşarak sivilcelerin asıl sebebi olan yağ (sebase) bezlerini yok eder. Böylece uzun dönemde yeni akne oluşumunu da azaltır. Ayrıca cilt altında kollajen yapımını da uyararak sivilce izlerinin de azalmasını sağlar.

Nd:YAG lazer uygulamaları 1-2 hafta arayla, IPL tedavisi 2-4 hafta arayla 4-6 seans düzenlenir. Tedavi süresi 15-20 dk olup, tamamen ağrısızdır. Her seansta artan etki ile tedavinin sonunda gözle görülür düzelme sağlanır. Herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Q-switched Nd:YAG lazer de siyah nokta, gözenek küçültme ve sebum dengesini sağlamak için kullanılabilir. Kişinin akne lezyonlarının durumuna göre ihtiyaç varsa seans sırasında diğer lazer tedavilerine ek olarak uygulanabilir.

Ayrıca cilt yaşlanmasını yavaşlatmaya yönelik olan anti-aging uygulamalar arasında son yıllarda ön plana çıkan gelişmelerden biri olan LED (Light Emitting Diodes-ışık yayan diyot) teknolojisine dayalı bir uygulama olan Omega Light teknolojisi ile akne oluşumunu engelleyip ve aynı zamanda ultraviyole ışını olmayan mavi ışık ile daha sağlıklı, genç ve ışıltılı bir cilde kavuşabilirsiniz. Herhangi bir yan etkisi olmayan Omega Light ışınları, akne oluşumuna neden olan bakteriyi yok ederek akne belirtilerinin iyileştirilmesini sağlamaktadır.

Acnelan tedavisi nedir?

Acnelanyoğun profesyonel yöntemi ve ev bakımının eş zamanlı kullanımı ile hafif ve orta şiddetteki akne problemlerine maske ile uygulanabilir bir çözüm sunan yeni bir sistemdir. Bu sistemde sivilceye neden olan birçok faktöre yönelik etken maddeler birleştirilmiştir.

Formülün çekirdeğini yenilikçi patentli ‘m.acne complex’ oluşturur. Akneyi oluşturan farklı faktörlerle mücadele etmek için tamamlayıcı ve sinerjistik etkilere sahip aktif maddelerin benzersiz birleşimidir. M.acne complex olmak üzere sodyum lepargilat, mandelik asit, şikimik asit ve diğer bileşenleri içerir.

Akne lezyonlarının temizlenmesini sağlayan bu sistemin etki mekanizması; gözeneklerin açılıp temizlenmesi, anti-inflamatuvar etki, bakterilerin üremesinin durdurulması ve diğer etkenlerin nüfuz etme derecesini artırmasıdır.

Acnelan tedavisinin avantajları nelerdir?

  • Sivilce belirtilerinin ve tekrarının etkin, rahat ve hızlı kontrolü için tasarlanmış topikal bir tedavi sistemidir.
  • Sivilce hastalarının henüz karşılanmamış ihtiyacının giderilmesi,
  • Sivilce sebeplerinin ve belirtilerinin kontrolünün sağlanması,
  • Sivilceleri ilk seanstan itibaren giderebilmesi ve devamının önlenmesi,
  • Tıkanık gözenekleri derinlemesine temizler, pürüzleri giderir ve cilt dokusunu iyileştirir.

Acnelan tedavisi kaç seans yapılmalıdır?

Tedavi 3 seanstan oluşmaktadır. İnatçı akneler için 5-6 seans yapılabilir. Seanslar arasında 15 ile 21 gün aralık idealdir.

Acnelan tedavisinin yan etkileri var mıdır?

Hastaların ciltleri birkaç gün içinde soyulmaya başlar. Bu soyulma iyi idare edilirse ve nemlendiriciler ve ev bakım ürünleri kullanılırsa hiçbir sorun yaşamadan seanslar başarıyla ilerleyecektir.