Project Description

Botoks (Botulinium Toksin)

Botoks, yaş alma ve çevresel faktörlerin de etkisiyle belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan, botulinum toksini adı verilen bir ilaçtır. Botulinum toksini, uygulandığı bölgede sinir ile kas arasındaki bağlantıyı geçici olarak bloke eder. Günlük yaşantımızda bilinçli ya da bilinçsizce yaptığımız mimikleri yumuşatır ve kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Seans Sayısı

1

Uygulama Süresi

10 dk

Sonuçların Kalıcılığı

4 Ay

Hassasiyet Süresi

1-2 Gün

İşe Dönme

Hemen

Mevsim

Her Mevsim

Botoks Uygulama Alanları

Alın Bölgesi Botoksu

Alın çizgileri yüzü daha yaşlı ve yorgun gösterebilir. Bu ifade yaştan bağımsız olarak ortaya çıkabilir. Alın bölgesine birkaç noktaya yapılacak botoks uygulaması ile alın çizgilerini azaltmak veya gidermek mümkündür. Alın kırışıklıklarını giderirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hastaya uygun, doğru noktalara doğru dozda botoks uygulanmasıdır. Aksi takdirde kaş düşebilir veya üst göz kapaklarında ağırlık hissine neden olabilir.

 

Göz Çevresi Botoksu (Kaz ayağı)

Kazayağı olarak isimlendirilen göz çevresi kırışıklıkları, yüzün yaşlı görünmesine neden olan en önemli bölgesidir. Botoks uygulaması ile oluşan bu çizgileri belirgin derecede azaltmak mümkündür. Bu uygulamada ana amaç, kişinin kırışıklıklarını tamamen yok etmekten çok makul bir düzeye indirerek doğal görünümü bozmadan kırışıklıkları azaltmaktır.

Kaş Kaldırma Botoksu

Yüz ile uyumlu kalkık kaş daha genç ve çekici bir görünüm kazandırır. Botoks cerrahi müdahale olmadan kaş şekillendirme için etkili bir uygulamadır. Özellikle kaşın dış kısmını etkileyen botoks uygulaması ile daha genç ve canlı bir görünüme kavuşmak mümkündür.

Burun Ucu Kaldırma Botoksu

Bazı insanlarda konuşurken veya gülerken burun ucu aşağı doğru eğilebilir. Bu durum rahatsız edici olabilir. Burun dudak bileşkesinde burun ucunu aşağı doğru çeken kasa yapılan botoks enjeksiyonları sayesinde burun ucunun uygun vakalarda beş derece kadar yukarı kalkması sağlanabilmektedir.

Burun Kenarı Çizgileri Botoksu (Tavşan çizgileri)

Gülme ile burun kenarlarında belirebilen çizgilenmeleri ifade etmek amacıyla kullanılan tavşan çizgilerini gidermek için botoks uygulamasından yararlanılmaktadır. İki noktaya yapılacak botulinum toksini ile bu çizgilerden kurtulmak mümkündür.

Dudak Üstü Çizgileri Botoksu (Smoker lines)

Sigara içenlerde veya dudaklarını konuşurken çok kullananlarda zamanla oluşan bıyık bölgesi çizgileri rahatsız edici olabilir. Çözüm olarak doğru noktalara düşük dozlarda botoks uygulaması yapabilmektedir. Bu uygulamada dozu ve uygulanacak noktaları belirlemek çok önemlidir. Aksi takdirde dudak hareketleri olumsuz etkilenip istenmeyen (dudaklara hakim olamama, konuşma bozuklukları, yemek yerken yaşanan güçlükler vb.) sorunlar yaşanabilir. Bazı hastalarda botoks uygulamasına ek olarak dolgu uygulamaları da gerekebilir.

Diş Eti Botoksu (Gummy smile)

Özellikle üst dudağı kısa olanlarda daha sık görülen, gülerken diş etinin görünmesi bir estetik sorun olarak algılanmaktadır. Genelde dudağı yukarı doğru kaldıran kaslara yapılan küçük dozlardaki botoks enjeksiyonları dudağın yukarı doğru kalkışını kısıtlayarak istenen estetik düzelmeyi sağlar.

Dudak Kenarı Düşüklüğü Botoksu

Dudak kenarının aşağı doğru sarkması yüze üzgün, yorgun, kaygılı bir ifade verir. Bazı insanlar dudağı aşağı doğru çeken kasları farkında olmadan çok fazla kullanırlar. Yüzde oluşan üzgün görünümü gidermede botoks enjeksiyonlarından yararlanılmaktadır.

Çene Ucu Botoksu (Portakal kabuğu görünümü)

Çene ucu yüzün önemli bir estetik noktasıdır. Çene ucu kasının aşırı kullanımına bağlı olarak bazı insanlarda portakal kabuğu görünümü yaratır ve uzun dönemde çizgilenmeyi artırarak estetik sorunlara neden olabilir. Bu durumda botoks uygulaması bize önemli bir avantaj sağlamaktadır. Çene ucu kasının hareketini azaltmak, çene çevresindeki çizgilenmeleri giderdiği gibi çenenin daha uzun ve düzgün görünmesini sağlamaktadır.

Çene Hattı Belirginleştirme Botoksu

Daha çok ince yapılı insanlarda belirgin olarak görülebilen platisma kası çene hattından göğüs bölgesine uzanan bir kas grubudur. Bu kas kasılmasıyla çene hattındaki belirginlik azalmaktadır. ‘E’ harfini söylerken ve alt dişleri gösterirken bu kas grubunu kullanırız. Bu kas grubuna yapılacak botoks uygulaması ile çene hattını belirginleştirmek ve boyun bölgesindeki vertikal çizgilenmeleri azaltmak mümkündür.

Terleme Botoksu

Dermatoloji uzmanı uygun gördüğü takdirde aşırı terleme probleminden şikayetçi olan kişilere yapılabilir. Tedavinin uygulanacağı bölge anestezik krem ile uyuşturulur. Belirlenen dozda, bölgeye farklı noktalardan enjeksiyon yapılır. Ter bezlerinin aşırı derecede çalıştığı bölgelere; özellikle koltuk altları, ayak tabanları ve avuç içlerine yapılan işlem ortalama 30 dakika sürer ve hasta tedavi sonrasında gündelik hayatına rahatlıkla geri dönebilir.

Botoks, botulinum toksini adı verilen, uygulandığı bölgede sinir ile kas arasındaki bağlantıyı bloke ederek geçici olarak kasların çalışmasını engelleyen bir ilaçtır. Kozmetik amaçlı yüzde mimik kaslarına uygulanır. Böylece bilinçli veya gün içinde fark etmeden yaptığımız mimikler yumuşatılarak kırışıklıkların oluşması engellenir.

Ülkemizde şu an için botulinum toksin yani botoks maddesini içeren, Botox® ve Dysport® olmak üzere FDA onaylı iki marka vardır.

Genellikle alın, göz çevresi (kaz ayakları) ve kaş arasına uygulandığında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca boyun çizgileri, kaşların kaldırılması veya düşürülmesi, burun üzerindeki tavşan çizgileri, dudak üstündeki dikey çizgiler, dudak köşelerindeki somurtma çizgileri, burun ucunun kaldırılması gibi ileri uygulamalar da yapılabilmektedir.Üst yüz için 10 yılı aşkın süredir kullanılan Botoks artık çene bölgesindeki gevşeme ve sarkmaları düzeltmek amacıyla da kullanılmaktadır.Yüzde ayrıca masseter kasına, yüz ovalinin inceltilmesi ve diş sıkma şikayetini azaltmak amacıyla da uygulanabilir.

Botoks nörolojide istemsiz kas sertleşmelerini engellemede ve migren tedavisinde, gözde şaşılık tedavisinde, aşırı bölgesel terleme tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Mimikleri sırasında kırışıklıkları oluşan, mimiksiz haldeyken de bu kırışıklıkların yer etmeye başladığı, yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkese uygulanabilir. Uzman doktorlar tarafından yapılan uygulamalarda, uygulama alanında minimal değişiklikler dışında yan etki beklenmez.

Botoks uygulaması kararını mutlaka kişiyi ayrıntılı değerlendiren bir uzman hekim vermelidir. Kişinin asıl ihtiyacı nedir, kişi için en doğru uygulama botoks mudur, botoks yapılmasına engel olacak bir sağlık durumu var mıdır gibi sorular mutlaka cevaplanmalıdır. Bu koşulları sağlayan herkes botoks yaptırabilir.

Kalıcılık da kişiye göre değişir. Genellikle 4-6 ay arasında kalıcı olduğu söylenebillir. Yüz kaslarını daha fazla kullanan kişilerde etkinin daha kısa sürmesi doğaldır. Kişinin yaşı önemli olup, hasta ne kadar gençse sinir ucundaki blokaj o kadar hızlı çözülecek ve uygulama aralığı ortalama 4 ay olacaktır. Orta yaşta 6 aya çıkan bu süre ileri yaşta 8 aya kadar çıkabilir.Bir ilaç olduğu için etkisi uzatılamaz.

Hiçbir krem botoksun yerini tutamaz. Botoks etkili kremlerde beklenen etki, kaslarda değil sadece ciltte incecik yüzeysel kırışıklıkların önlenmesi olabilir. Bu kremlerin botoks uygulaması sonrası kullanılması önerilebilir.

Botoks uygulaması sonrası ciltte herhangi bir iz, şişlik, kabarıklık, morluk veya kızarıklık oluşmaz. 10 dakika süren işlem sonrasında kişiler hiçbir şey olmamış gibi günlük hayatlarına devam edebilirler.

Botoks sonrası kişi aynaya baktığında, mimiksizken yüzünde sadece hafif bir aydınlanmış, dinlenmiş, tazelenmiş bir yüz görür. Sanılanın aksine botoks sonrası yüzde garip, şaşkın, donuk bir ifade oluşmaz. Botoks öncesi ve sonrası kıyaslaması, ayna karşısında mimik yaparken anlaşılır. Örneğin aynanın karşısına geçip kaş kaldırma (şaşırma) hareketi yapan kişi, öncesinde alnında yatay uzun çizgiler görürken, botoks sonrasında kaşlarını kaldırınca çizgilerin oluşmadığını görür.

Botoks asla yüzde şişlik yapmaz. Kaşların çok kalkması istenmiyorsa kalkmaz, bu durum tamamen tek bir noktaya botoks yapılması ile engellenebilir.

Botoks kişinin normal görüntüsünde bir değişikliğe yol açmadığından, kimse kimseye benzemez. Sadece kişi daha iyi görünen yani aslında birkaç sene önceki doğal görüntüsüne döner.

Hamile veya emzikliler, bazı kas hastalıkları veya kanama problemleri olanlar, tedavi yapılması istenilen bölgede uçuk ve benzeri deri hastalıkları olanlar botoks için beklemelidirler.

 

Uygulama öncesinde grip gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonu olmamasına, aspirin gibi kan sulandırıcı bir ilaç kullanılmamasına dikkat edilmesi yeterlidir. Uygulama sonrasında da 4-6 saat süreyle başın dik tutulması, 24 saat alkol alınmaması ve 7 gün kadar kas gevşetici özelliği olan ilaçların kullanılmaması gerekir.