Project Description

Deri çatlakları (Strialar) nedir?

Toplumda sık görülen, çizgisel atrofik (ince) görünümlü bantlardır. Deride gerilme sonucu cildin alt tabakasındaki (dermis) hasara bağlı gelişir. En sık ergenlik döneminde hızlı büyüme, gebelik dönemi ve hızlı kilo alma gibi vücut alanlarının ani ve hızlı genişlemesi sırasında oluşurlar. Bu durum tıbbi bir problem yaratmayan, fakat kozmetik olarak rahatsız eden bir durumdur.

Deri çatlakları en sık nerelerde görülür?

Deri çatlakları deri gerginliğinin fazla olduğu vücut bölgelerinde görülür. Bu alanlar gebelik döneminde karın ve göğüs bölgesi, ergenlik döneminde kalça ve sırt bölgesidir. Bunun dışında aşırı ve hızlı kilo alanlarda ve uzun süreli kortizon kullanımına bağlı olarak vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilirler.

Çatlaklar nasıl görünür?

Deri çatlakları ilk oluştuğunda kırmızı-mor bir çizgi gibidir. Zaman içinde bu çizgiler beyazlaşır ve daha az belirgin hal alır. Genellikle birkaç cm uzunluğunda 1-10 mm genişliğindedir.

Deri çatlaklarının tedavisi mümkün müdür?

Deri çatlakları genellikle kozmetik soruna yol açarlar. Tedavide amaç da çatlakların kozmetik olarak daha az belirgin ve daha az görünür olmasını sağlamaktır. Bir kere çatlamış deriyi tamamen normal deri görüntüsüne kavuşturacak mucizevi bir tedavi yoktur.

Çatlakların tedavisi nasıl yapılır?

Çatlakların tedavisinde kullanılan yöntemler derinin orta tabakası olan dermisteki kollajeni uyarır ve elastin sentezini tetiklerler. Bu amaçla çeşitli kremler, kimyasal peeling, dermapen, PRP, iğneli radyofrekans cihazları ve çeşitli lazerler, mezoterapi ve enzim tedavisi kullanılabilir. Son zamanlarda özellikle fraksiyonel lazerler, SMOOTH lazer ve iğneli radyofrekansın PRP ile kombinasyonu başarılı sonuçları dolayısıyla en çok tercih edilen tedaviler olmuştur.