Project Description

Siğil nedir?

Siğil; Human papilloma virusu (HPV) -İnsan papilloma virusu- diye adlandırılan virusun derinin üst tabakasını enfekte etmesiyle oluşan iyi huylu deri büyümesidir. Daha çok el ve ayaklarda görülürse de tüm vücutta ortaya çıkabilir.

Siğil nasıl oluşur?

Virus (İnsan papilloma virusu), siğillere neden olur. Siğile direkt temas ya da siğile temas eden bir şey ile temas sonrası oluşur. Deride oluşan kesik ya da yaralanma gibi travmalar bulaşmayı kolaylaştırır.

Siğil bulaşıcı mıdır?

Evet, bulaşıcıdır. Siğilin bulunduğu bölgeye göre bulaşma tehlikesi değişir. El, ayak siğilleri en az tehlikeli siğil çeşidiyken, genital bölge siğilleri en bulaşıcı formlardır. Genital bölgedeki siğile (kanser riski nedeniyle) dermatoloji uzman doktorlar tarafından mutlaka bakılmalıdır.

Siğil tedavileri nelerdir?

Elektokoter Tedavisi (Yakma): Elekrokoterizasyon yönteminde, yüksek frekanslı RF dalgalarla ani ısı verilerek lezyonlar yakılır. İşlemin ağrısız olması için lokal anestezi kullanılır. Yakılan yerler kabuklanarak, kendiliğinden iyileşme sürecine bırakılır. 10-15 günlük bir iyileşme süreci genellikle yeterlidir.

Kriyoterapi (Dondurma): Siğilin üzerine sıvı nitrojen gazı ile dondurma işlemi uygulanır. Açık yara oluşmaz bu nedenle enfeksiyon riski taşımaz. 5-10 günlük bir iyileşme süreci genellikle yeterlidir.

Lazerle Siğil Tedavisi: Lazer uygulamaları, kriyoterapi ve radyo frekans tedavilerine direnç gösteren siğillerde diğer bir tedavi seçeneğidir. 10-15 günlük bir iyileşme süreci vardır. Özellikle ayak tabanı gibi derinin kalın olduğu bölgelerdeki dirençli siğillerde kullanılabilir.

İlaçla Siğil Tedavisi: Salisilik asit, trikloroasetik asit kullanılabilir.

Siğil tedavisi ne kadar sürer?

Siğil tedavisi her seans lezyonların genişliğine göre ortalama 5 ila 20 dakika arasında sürebilir. Tam kür hastanın bağışıklık sistemine ve siğilin yapısı, derinliğine göre değişiklik gösterebilir.  Kimi zaman tek seans yeterli olurken bazı durumlarda da 4-5 seansa ihtiyaç duyulabilir. Seans araları ortalama 3-4 haftadır.