Project Description

Aşırı terleme nedir?

Terleme, ortam ısısına göre vücudun dengesini korumasını sağlayan, yani vücut ısısını ayarlayan doğal bir olaydır ve isteğimiz dışında çalışır. Özellikle sıcak havalarda sık karşılaşılan terleme, aşırı olduğunda kişiyi ve çevresindekileri rahatsız etmektedir. Normalin üstünde olan aşırı terlemeye hiperhidroz denir. Aşırı terleme durumu çoğu kişisel bakımla kısmen azaltılsa da çoğu zaman tamamen önlemez. Sıklıkla el, ayak, koltuk altı ve yüzde görülen aşırı terleme kişinin sosyal yaşantısını olumsuz etkilemektedir.

Aşırı terlemenin nedenleri nelerdir?

Aşırı terleme tiroid bezinin fazla çalışması, obezite(şişmanlık), böbrek üstü bezi hastalıkları, şeker hastalığı, kalp krizi, kanserler, stres, psikiyatrik hastalıklar gibi herhangi bir hastalık sonucunda olabileceği gibi, bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç ya da hormonlar da aşırı terlemeye yol açabilir. Bunların dışında toplumun az bir kısmında görülen sempatik sistemin aşırı aktivitesi bu probleme yol açar. Bu durum doğuştan gelen bir sorundur ve nedeni henüz bilinmemektedir. Sıkıntı, stres, korku, heyecan gibi durumlarda aşırı aktivite gösterir.

Aşırı terleme nasıl tedavi edilir?

Aşırı terleme bazı ilaçlar, psikoterapi, iyontoforez, botoks enjeksiyonu, lazer uygulaması ve cerrahi yöntem ile tedavi edilebilir.

Botoks enjeksiyonu nasıl yapılır? 

Öncelikle ter bezlerinin fazla bulunduğu yerleri anlamak için küçük bir test yapılır. Hastanın şikayet ettiği, terleyen bölgelere iyot solüsyonu sürülür. Bir müddet bekledikten sonra nişasta sürülür. Eğer koyu mor bir renk alıyorsa o bölgede ter bezleri fazladır. Buralara daha çok botoks uygulanır. Botoks uygulaması oldukça pratiktir ve 15-20 dakika kadar sürer. Aşırı terlemesi olan bölgeye ince uçlu insülin enjektörü ile botoks ilacı enjekte edilir. İşlem son derece basittir ve işlemden 2 ile 10 gün sonra etkiler görülür. Koltuk altı terlemesi yüzde 80 oranında azalır.