Project Description

Q-switched lazer ile dövme silme

Fotona Starwalker MaQX, Dört farklı dalga boyuna sahip Q-switched Nd:YAG lazer sistemi ile dövmelerin çıkarılmasında, her tür pigment (renk) içeren lezyonlarda, cilt gençleştirmede ve vasküler (damarsal) sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Yüksek enerjiye sahip lazer atışları cilde zarar vermeden pigmentler tarafından emilmekte, parçalara ayrılmakta ve hücre içerisine alınarak o bölgeden uzaklaştırılmaktadır. İyileşme süreci hızlı, yan etkileri az, her tür cilt tipinde güvenle uygulanabilen bir yöntemdir.

Lazer ile dövme silme nasıl gerçekleşir?

Tek bir dalga boyu olan lazer sistemi sadece limitli bir renk aralığında etkili olacağından, ve farklı dalga boylarında lazerler almak oldukça pahalı olacağından, üreticiler birden fazla dalga boyunu tek bir sistemde birleştirmişlerdir. Bir çok kişi, başlangıç dalga boyu olarak 1064nm Nd:YAG lazerin ideal olduğuna inanır. 1064nm dalga boyunun estetik uygulamalarda en çekici karakteristiklerinden biri de, bu dalga boyunun melanin tarafından neredeyse hiç absorbe edilmemesi ve daha koyu cilt tiplerinde güvenli bir şekilde kullanılabilmesidir.

Er:yag lazerler dövme silmede daha çok kullanılan Q-switch lazerlerin etkinliğini artırmak amacıyla kombinasyon tedavilerinde kullanılmaktadırlar. Q-switched Nd:Yag lazer tedavisinden hemen önce yapılan Er:yag lazer uygulaması ile dövme üzerinde delikler açılarak, asıl tedavide kullanılan lazer ışınlarının derindeki pigmentlere ulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Er:yag lazerler ayrıca özellikle ten rengi ve beyaz renkli dövmelerde peeling etkisi yaratarak dövme silme işleminde de kullanılmaktadırlar.

Lazer uygulamaları ağrılı mıdır?

Genelde işlem sırasında bir miktar ağrı duyulabilir. Fakat anestezi kremler veya bölgesel anestezik ilaç uygulamaları ile ağrı hissi azaltılarak işlem sırasında hasta konforunu arttırılabilir.

Lazerle dövme silme işlemi ne kadar sürer?

Tedavi edilecek alana göre değişmekle birlikte süre 1-30 dakika arasındadır. Çok geniş dövmelerde, bütün dövmeyi aynı seansta tedavi etmek yerine 2-3 güne yayılmış seanslar halinde yapılması daha uygun olabilmektedir.

Tedavi sonrası iyileşme süresi var mı?

Dövmenin ya da kalıcı makyajın üzerinde beyaz renk değişiklikleri ve bazen kanama noktaları ve küçük su toplamaları oluşabilir. Bu değişiklikler genellikle 3-7 gün içerisinde iyileşmektedir. Uygulamadan sonra yara iyileşmesini sağlayan bir pomat ve güneş koruyucu uygulamak yeterlidir.

Çok renkli dövmeler de silinebilir mi?

Dövme çıkarılmasında pigmentin ne renk olduğu çok önem taşır. Siyah ve mavi pigment içeren dövme ya da kalıcı makyajlar kolaylıkla çıkarılabilirken, sarı ve yeşil pigmentli olanların tedavisi oldukça zordur. Ancak çok renkli dövmeleri silmede etkili yeni 5 farklı dalga boyunda (532, 585, 650, 694, 1064 nm) Q-SW lazerler kullanılabilir.

Dövmeler lazerle tamamen silinir mi?

Profesyonel dövmeler, düzenli seans aralıkları ve önerilen seans sayısı kadar gelindiğinde (net olarak seans sayısı verilmemektedir, ortalama 6-20 seans) kolaylıkla silinebilmektedir. Dövme silinmesinde iki seans arasında en az 6 hafta olmalıdır. Seans sayısı dövmede kullanılan pigmentin rengine, pigmentin verildiği derinliğe bağlı olarak değişmektedir. Ancak tamamen silinme her zaman mümkün olmayabilir. Örneğin sarı renkli beyaz renkli alanlar tedaviye iyi yanıt vermeyebilir. Bazen de işlem sonrası bir süre lekelenme yaşanabilir. Bu lekelenmeler genelde kalıcı olmayan bir süre sonra tamamen gerileyen lekelerdir.

Lazer tedavisi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

-Bir gün banyo, sıcak su ile temas edilmemeli. Sonrasında ılık su ve sabun veya temizleyici ile lif kullanmadan temizlik yapılabilir.

-Tedavi alanı epitelizan krem sürülerek kapatılır veya açık bırakılabilir.

-Beş gün havuza denize girmek yasaktır. Save

-En az iki hafta tedavi alanını güneş veya solaryum gibi yapay ışık kaynaklarından korumak gerekir.

Saltat TV

Teknolojik Tedaviler

  • Trusculpt ID

Trusculpt ID

TRUSCULPT iD TruSuculp iD, ideal bedeninizi, devrim niteliğinde,neştersiz, vücut şekillendirici bir tedavi ile kişiselleştirmenize Detaylı Bilgi

  • Coolifting

Coolifting

CooLifting güzellik tabancası, yüz dokularına hiyalüronat içeren bir karışımın çözeltisiyle birlikte CO2 gazının dağıtımını Detaylı Bilgi

Coolsculpting

CoolSculpting ile bölgesel incelme nedir? CoolSculpting göbek, bel, karın, sırt, kol ve bacak gibi Detaylı Bilgi

  • Emsculpt

Emsculpt

EMSCULPT NEDİR ? EMSCULPT, Kas yaparken aynı zamanda yağ yakmanızı sağlayan dünyadaki tek cerrahi Detaylı Bilgi

  • Botoks

Botoks

Botoks nedir? Botoks, botulinum toksini adı verilen, uygulandığı bölgede sinir ile kas arasındaki bağlantıyı Detaylı Bilgi