Project Description

Et beni nedir?

Et benleri (akrokordon, skin tag) cildin katmanlarında deformasyon sonucu bir yerin daha fazla gelişmesinden kaynaklanan bir durumdur. Cilt renginde olabildiği gibi kahverenginin çeşitli tonlarında da olabilir. Büyüklükleri çok değişkendir ve tedavi edilmediği sürece büyümeye devam edebilir. Sıklıkla ince bir sapla vücuda bağlanır. Sayısı bir tane olabileceği gibi onlarca da olabilir. Genellikle zararsız, herhangi bir şikayete neden olmayan yapılardır. Daha çok kozmetik sıkıntıya yol açarlar.

Et benleri vücudun hangi bölgelerinde görülür?

En sık görüldüğü yerler genellikle boyun, göz kapakları ve koltuk altı gibi sürtünme alanları ve vücut kıvrımlarıdır ama vücudun her yerinde görülebilir. Orta yaştan sonra daha sık ortaya çıkar.

Et benleri bulaşıcı mıdır?

Toplumda sanılanın aksine et benleri bulaşıcı değildir. Ancak bulaşıcı bir hastalık olan siğillerle sık karıştırılabilirler. Siğillerin üzeri karnabahar gibi pütürlüdür, benler genellikle pütürlü değil düzgün yüzeylidir.

Et benleri riskli kansere dönüşür mü?

Et beni olarak adlandırılsalar da aslında gerçek bir ben yapısında değillerdir. Dolayısıyla herhangi bir malign dönüşüm riskleri yoktur.

Et benleri nasıl tedavi edilir?

Et benleri elektrokoter ve lazer uygulamaları ile tedavi edilebilir. Yerleşim yerine, büyüklüğüne, sapının genişliğine göre en uygun tedaviye karar verilir.

Ben Takibi, Alımı

Ben (Nevüs) nedir?

Benler latince adıyla nevüsler; vücudun her yerinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval ya da yuvarlak iyi huylu oluşumlardır. Deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. Bir kişide oluşacak benler muhtemelen önceden genetik olarak belirlenmiş bir durumdadır. Benlerin bir kısmı doğuşta varken, bazıları ise özellikle büyüme döneminde ortaya çıkar. Ama genetik olarak yatkın kişilerde hayatı boyunca yeni benler oluşabilir.

Belirti ve bulgular nelerdir?

Benler vücudun herhangi bir yerinde çok değişik görünümlerde ortaya çıkabilirler. Deri renginde veya pembemsi, açık kahverengi, kahverengi hatta bazen mavi-siyah renkte olabilirler. Şekilleri genellikle oval veya yuvarlak, deriden kabarık veya düz, kıllı veya kılsız görünümdedirler.

Benler zamanla değişikliğe uğrayabilir; ergenlik dönemi, gebelik, güneşe maruz kalma ile büyümeleri hızlanır, yenileri çıkabilir. Doğuştan benler de sonradan olanlara benzer görünümde olabilir ama genellikle edinsel benlerden daha büyük ve daha kıllıdırlar. Bazıları büyüme eğilimindedir.

Kanserleşme riski var mıdır?

Aslında sıradan benler çok nadiren kanserleşirler. Melanom ya da “Malign Melanom” adı verilen hayatı tehdit eden bir deri kanseri, özellikle bazı ben tiplerine benzerlik göstermesi benler (nevüs) konusundaki en önemli çekincedir. Aslında önemli olan bu ben gibi görünebilen melanomun erken teşhis edilmesidir. Bu nedenle asimetri, sınır düzensizliği, alacalı görünüm, benin hiçbir darbeye maruz kalmaksızın kanaması veya üzerinde yara açılması, hızla değişim göstermesi nevüsün bir dermatolog tarafından görülmesini gerektiren özelliklerdir.

Ben gibi görünen oluşumlar da var mıdır?

Kişi kendi derisine baktığında bene benzeyen bir takım lekeler görebilir. Bunlar en sık olarak çillerdir; yüz, sırt ve omuzlar gibi güneşe maruz kalmanın en fazla olduğu yerlerde görülür. Bunlar lokalize güneş yanıklarına benzetilebilir, sarışın ve kızıl saçlılarda sık görülür. Aslında bir melanin pigment birikimidir.

Özellikle orta yaş ile birlikte ben ile en çok karışan oluşumlar en sık gövde ve yüzde görülen açık koyu kahverengi renkte siğilimsi yapılardır ki bunlar seboreik keratozdur. Seboreik keratoz kötüleşme riski olmayan, vücudun yaptığı yüzeyel deri tümörleridir. Estetik olarak görüntüyü bozabilirler.

Benlerle sık karıştırılan bir diğer oluşum ise daha çok orta yaştaki kişilerde görülen kahverengimsi lekelerdir ki bunlar yaşlılık lekeleri olarak da bilinir. Bunların tıp dilindeki ismi solar lentigodur.

Tedavi nasıldır?

Benler genellikle sağlığı bozmazlar. Estetik olarak kişiyi bulunduğu yere ve büyüklüğüne göre rahatsız edebilir. Sadece bir ben; şeklinde, renginde veya boyutunda hızlı bir değişikliğe uğruyorsa, kanıyorsa, kaşınıyorsa, ağrıyorsa melanom olma olasılığı nedeniyle sağlık sorunu oluşturabilir. Bu durumda benin eksizyonu (çıkarılması) gerekebilir. Ben sonra mutlaka patolojik (mikroskobik) değerlendirmeye gönderilmelidir.

Benin çıkarılması (kısmi veya tam) kansere neden olmaz. Tam tersine böylece erken teşhis edilme şansı olur. Bazen benler kişilerin görünümlerini bozdukları için de çıkarılmaları istenebilir. Bazen de sadece estetik olarak tercih edilmediklerin dolayı da eksizyon istenebilir.