Project Description

İntimalase: Lazerle vajinal sıkılaşma ve daralma

İntimalase nedir?

Son yıllarda gittikçe popülerlik kazanan, vajinanın sıkılaştırılması, gençleştirilmesi ve yenilenmesini sağlayan ‘vajinal rejuvenasyon’ cerrahi tedavilere alternatif olarak yapılabilen bir lazer uygulamasıdır. Bu uygulamada Er:yag lazere ait SMOOTH adı verilen özel bir nonablatif mod kullanılır.

Vajinal rejuvenasyon hangi amaçlarla yapılır?

-Vajinanın sıkılaşmasını sağlayarak cinsel haz ve doyumu arttırmak

-Genital bölgenin estetik görünümü düzeltmek

-İlişki sırasında ağrıyı gidermek

-Sık vajinal enfeksiyonların önüne geçebilmek

-Menopoz döneminde estrojen hormonu eksikliğine bağlı gelişen ‘vajinal atrofi’ (doku küçülmesi) ve ıslanma azlığı sorunlarını gidermek

İntimalase nasıl etki eder?

Vajina içine uygulanan lazer ışığı sayesinde bu bölgede kan akımı artırılır, var olan kollajen bağ dokusu uyarılır, yeni kollajen bağ dokusu sentezi ve bu şekilde yeniden vajinal sıkılaşmanın sağlanır.

İntimalase nasıl bir uygulamadır?

Lazerle vajina daraltma tedavisi, cerrahi bir işlem (ameliyat) olmadığı için riskleri son derece az olan, hasta açısından oldukça kolay tolere edilen, anestezi gerektirmeyen, ağrısız, acısız ve ileri teknolojili bir işlemdir.

Uygulama nasıl yapılır?

Lazerle vajina daraltma uygulaması jinekolojik muayene masasında yatış pozisyonunda yapılır. Ortalama olarak 30 dakika kadar sürer. İşlem tamamen ağrısız olduğu için lokal veya genel anestezi gereksinimi yoktur. Vajinada hafif bir batma ve ısı artışı haricinde başka bir his oluşmaz. Cerrahi bir kesi yapılmadığı için kanama, enfeksiyon gibi riskleri de bulunmaz. İşlem sırasında vajina içine yerleştirilen lazer probu ile vajinanın tüm duvarları taranır. Lazer ışığı ile vajinanın tümü hem enine hem de boyuna taranarak, sıkılaşma etkisi vajinanın tüm geneline yayılır.

İyileşme süresi ne kadardır?

İşlemden hemen sonra günlük hayata devam edilebilir. Herhangi bir iyileşme süresi yoktur. Aynı gün içinde banyo yapmanızda da bir sakıncası yoktur.

Lazerle daraltma işlemi sonrası beni neler bekliyor?

İşlemden sonra hafif bir akıntı ve yanma olabilir. 1 hafta süreyle cinsel ilişkiden kaçınılması önerilir.

İşlemin etkileri ne zaman başlayacaktır?

İşlemin olumlu etkileri uygulamadan yaklaşık 1 ay sonra başlamaktadır.

Farklı genital estetik uygulamalar da aynı seansta yapılabilir mi?

Lazerle vajina yenilemesi sırasında renk açma (genital beyazlatma) ve dış dudaklarda sıkılaştırma işlemleri de yapılabilir.

İntimalase kaç seans yapılmalıdır?

Genellikle bir ay arayla olmak üzere 1-3 seans yapılması önerilir. Uygulamanın etkinliği 1 yıl süreyle devam etmektedir, gerekli görülürse 1 yıl sonra tekrarı yapılabilir.

İncontilase: Lazerle idrar kaçırma tedavisi

Kadınlarda idrar kaçırma neden olur?

Kadınlardaki idrar kaçırma sorununda vajina içinde, idrar kanalı etrafında yer alan kollajenlerin güçsüzleşmesi sorumlu tutulmaktadır. Bu durumda özellikle ‘Stres Üriner İnkontinans’ (SUİ) adını verdiğimiz öksürük, gülme, hapşırma gibi durumlarda karın içi basıncının artmasıyla idrar kaçırma görülmektedir.

Kadınlardaki idrar kaçırma sorununun sebepleri nelerdir?

En önemli faktör genetik olarak bağ dokunun iyi olmamasıdır. Ayrıca yapılan doğumlar, ilerleyen yaş, aşırı kilo, menopoz, sigara bağımlılığı ve bazı hormonal yetersizlikler de bağ dokusu zayıflığını hızlandıran sebeplerdir.

İncontilase nedir?

Stres üriner inkontinans varlığında, idrar kanalı etrafında yer alan zayıflamış kollajen bağ dokusunun vajina içinden yapılan lazer uygulaması ile güçlendirilerek idrar kaçırma sorununun giderilmesidir. Bu uygulamada Er:yag lazere ait SMOOTH adı verilen özel bir nonablatif mod kullanılır.

Lazer uygulaması nasıl yapılır?

Hasta jinekolojik muayene masasında yatar pozisyondayken, vajina içerisine yerleştirilen (vajinal ultrason probuna benzeyen) lazer probu ile mesane boynu ve idrar kanalı boyunca uygulama yapılır. Verilen enerji sayesinde, bu bölgedeki kolajen ve elastik bağ dokusu uyarılır. İşlem son derece ağrısız, acısız olduğu için hiçbir şekilde anestezi gerektirmez. Cerrahi olarak yapılan bir kesi de yoktur. İşlem ortalama olarak 20-30 dakika kadar sürer. Diğer taraftan, aynı seansta vajinanın sıkılaşması ve gençleşmesi de sağlanabilir.

İncontilase kaç seans yapılmalıdır?

Genellikle bir ay arayla olmak üzere 1-3 seans yapılması önerilir. Uygulamanın etkinliği 1 yıl süreyle devam etmektedir, gerekli görülürse 1 yıl sonra tekrarı yapılabilir.

Vajina içine uygulanan lazerin başka yararları da var mıdır?

Vajina içine uygulanan lazer sayesinde vajinanın sıkılaşması, gençleşmesi, yenilenmesi sağlanıyor ki bu işlem ‘vajinal rejuvenasyon’ olarak biliniyor. Diğer taraftan sık vajinal enfeksiyon geçirenlerde, cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşayanlarda ve özellikle menopoza bağlı vajinal kuruluk sorunu yaşayanlarda da vajinal lazer uygulaması ile iyi sonuçlar alınabiliyor.