Project Description

Kılcal damar nedir?

Kılcal damarlar, ince damarların çapının büyümesi, genişlemesi ve cilt yüzeyinden ince bir çizgi olarak görünür hale gelmesidir. Bazen de cilt beni görünümünde kılcal damar genişlemesi olarak görülebilir. En sık yüz ve bacaklarda görülmekle birlikte vücutta herhangi bir bölgede yerleşebilir. Toplumda çok yaygındır. Genellikle açık tenli insanlarda ortaya çıkar.

Kılcal damarlar neden oluşur?

Yüz bölgesinde görülen kılcal damar şikayetleri, en çok hassas cilt yapısına, güneş ışınlarının hasarına, rozasea hastalığına, metabolik ve romatizmal hastalıklara, aşırı östrojen, alkol, kronik kortizon kullanımı, travma veya genetik hastalıklara bağlı olabilir. Burun ameliyatlarından sonra burunda kılcal damarlarda artış olabilir. Bacaklarda ise toplardamarların genetik olarak vücuttaki kanı kalbe yeterince etkili bir şekilde götürememesi, yer çekiminin etkisiyle kanın özellikle bacaklarda göllenmesi ve zamanla bu damarların kalınlaşması ile oluşur. Kadınlarda yapısal olarak daha sık rastlanır. Isı artışı, fazla ayakta durma, bacakları sarkıtarak uzun süreli oturma kılcal damar oluşumunu artırır.

Kılcal damarlar neden tedavi edilmelidir?

Kılcal damarların tedavisi yapılmazsa kılcal damar genişlemeleri kendiliğinden geçmez. Yüzdeki kılcal damarlar ciltte hassasiyet, kırmızı lekeler ve yüz kırmızılığına sebep olabilir. Bacaklarda ise ağrı yapabilirler.

Lazerler kılcal damarları nasıl yok ederler?

Damar içindeki kanda bulunan demir ve oksijen taşıyan yapılar lazerin hedefidir. Oluşan ısı damarı tahrip eder ve damarın artıkları vücut tarafından atılır.

Lazerle kılcal damar tedavisi nasıl yapılır?

İşlem sırasında kılcal damar hattı boyunca lazer ışığı atılır. Atılan lazerin cinsi ve dozu kılcal damarın rengine ve çapına gör belirlenir. Tedavi sırasında geçici olarak damarların kaybolması ve renk değiştirmesi lazerin etkili olduğu anlamına gelir.

Lazerle kılcal damar tedavisi kaç seans sürer?

Kılcal damar tedavisi yaptıranlar seans sayıları ve neticeler kılcal damarın cinsi, kalınlığı, yerleşimi ve nedenine göre değişir. Spider anjiom (örümcek beni) olarak adlandırılan bene benzer kılcal damar tedavilerinde genellikle bir veya iki seansta hemen sonuç alınmaktadır. Oysa yüzde yaygın şekilde görülen kılcal damar tedavileri en az 4-6 seans gerektirmektedir. Yüzdeki kılcal damar tedavilerinde seans aralıkları en az 3 hafta olmalıdır. Tedavi neticeleri ikinci veya üçüncü seanstan sonra daha iyi ortaya çıkmaya başlar. Burun kenarındaki ince kılcal damarların yok olması değil hafiflemesi beklenmelidir. Kalın damarlar kolayca kaybolur. Burun üstündeki kılcal damarlar lazer tarafından kolayca etkilense bile kaybolmaları uzun seansları gerektirebilir.

Lazerle kılcal damarların tedavisinin etkisi ne zaman ortaya çıkar?

Tedavi neticeleri ikinci veya üçüncü seanstan sonra daha iyi ortaya çıkmaya başlar. Burun kenarındaki ince kılcal damarların yok olması değil hafiflemesi beklenmelidir. Kalın damarlar kolayca kaybolur. Burun üstündeki kılcal damarlar lazer tarafından kolayca etkilense bile kaybolmaları uzun seansları gerektirebilir. Yaygın cilt kızarıklığı olanlarda yüzeye ve derine etkili lazerleri birlikte veya dönüşümlü kullanmak daha kısa sürede ve daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Şiddetli yüz kızarıklığı ve yaygın kılcal damarı olan kişilerde tedavi bittikten sonra 3-6 ayda bir idame seanslarının yapılması hastalığın tekrarını engeller ve daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

Lazerle kılcal damar tedavisinin yan etkileri nelerdir?

Lazerle kılcal damar tedavisinden sonra yüzde hafif bir pembelik olur. Genel olarak yarım gün içinde geçer. Morluk sadece kısa atımlı PDL lazerde olur, diğerlerinde olmaz. Çok yaygın kılcal damar varsa yarım gün süren hafif bir ödem görülebilir. Genel olarak kabuk ve yara beklenmez. Nadiren büyük damarlara tecrübesi olmayanlarca Nd:YAG lazer yüksek dozlarda atılırsa iz kalmasına sebep olabilirler. Normal koşullarda ve uygun dozlarda Nd:YAG lazer ile iz kalması beklenmez.