Project Description

Leke neden oluşur?

Çeşitli hastalık durumlarında ya da dış etkenler sonucunda melanosit hücrelerinde artış ve/veya melanin pigmenti miktarındaki artış, cilt lekesi olarak adlandırılan bölgesel lezyonların oluşumuna neden olur.

Cilt lekesi tipleri ve cilt lekesini tetikleyen unsurlar nelerdir?

En sık görülen cilt lekeleri arasında melazma (güneş lekesi), yaşlılık lekeleri, çiller, doğum lekeleri ve bazı hastalıklara bağlı oluşan lekeler sayılabilir. Bu cilt sorunlarının ve güneşe maruziyetin yanı sıra lekeye neden olan diğer etmenler şunlardır:

– Hamilelik

– Genetik yatkınlık

– İleri yaş

– Bazı ilaçlar ve hormon tedavisi

– Yaz aylarında yaptırılan ağda, epilasyon, peeling gibi işlemler

– Sigara kullanımı

– Yanlış kozmetik ürün kullanımı

Cilt lekelerinin tedavisi nasıl yapılır?

Leke tedavisi yapılmadan önce lekenin meydana geliş nedeni bir dermatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmeli ve bunu tetikleyen faktörler ortadan kaldırılmalıdır. Kişinin cilt yapısı ve oluşan lekenin durumuna bağlı olarak kişiye uygulanan yöntemler değişebilir. Çoğunlukla leke tedavilerinde tek bir yöntem yeterli olmaz, bu nedenle kombine şekilde kullanılabilir. Bu yöntemler ayrıca güneş kremleri ve antioksidan takviyelerle de desteklenmelidir.

Leke Tedavileri Nelerdir?

Leke tedavisinde çeşitli lazer sistemleri, IPL, dermapen, PRP, mezoterapi, enzimatik ve kimyasal peelingler, kriyoterapi, altın iğneli radyofrekans cihazları ve çeşitli kremler ayrı ayrı veya birlikte kullanılabilmektedir.

Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi, cilt lekelerinin tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Pigment hücreleri lazer ışınlarını emerek yenilenirken, diğer hücreler bu ışınlardan etkilenmez. Ancak, lazer tedavisinin koyu renkli ya da bronzlaşmış kişilerde dikkatli uygulanmasına özen gösterilmelidir. Lekeli bölgelerin yanı sıra, koyu renkteki diğer bölgeler de lazer ışınlarından etkilenebilir.

Lekenin tipine ve yerleşimine göre uygun lazer yöntemi seçilir. Q switched Nd:YAG ve KTP, Fraksiyonel Er:Yag  leke tedavisinde tek başına veya kombine olarak kullanılabilir.

IPL Tedavisi

IPL aleti ile cilt soyulmadan ciltteki lekeler giderilir. Uygulama sonrasında lekenin renginde önce bir koyulaşma gözlenir, ardından kabuklanma olur ve 10-15 gün içerisinde bu kabuk dökülür. Ortalama 1-3 seans yapılır.

Dermapen

Dermapen ucunda çok sayıda milimetrik iğne bulunan bir cihazla, cilt yüzeyinde yüzlerce mikroskopik delme yapan, böylece cildin kendi, doğal iyileşme mekanizmasını başlatan mikro iğneleme yöntemidir. Ardından PRP ve mezoterapi ürünleri de cilde uygulanabilir. Seans sayısı ve sıklığı doktor tarafından belirlenir.

PRP

 Hastanın kendi kanıyla hazırlanan kan dolaşımı ile taşınan trombositten zengin plazma kısmının, tedavi edilecek bölgeye mikroenjeksiyon yoluyla enjekte edilmesiyle yapılan tedavidir. Trombositler, büyüme faktörlerini yapısında bulunduran kan elemanlarıdır. PRP bu büyüme faktörleri aracılığı ile cildi yeniler ve yenilenen cilt aydınlanır, canlanır.

Mezoterapi

Mezoterapi, leke açıcı ve antioksidan etkili maddeler ince iğnelerle deri altına enjekte edilerek uygulanan tedavi yöntemidir. Lekenin tekrarını önlemek için cilt dokusunu sağlamlaştırmak  ve iyileştirmek önemlidir. Bunun için vitamin, aminoasit, hyalüronik asit içeren özel mezoterapi ürünleri de devam tedavisi olarak uygulanır.

Dermamelan – Cosmelan

Dermamelan ve Cosmelan deride bulunan melanin miktarını azaltarak leke oluşumunu baskılayan, özellikle melazma ve güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan lekelerin tedavisinde etkili, bir çeşit enzim peelingtir. Deri renginin belli bölgelerde koyu bir renge dönüşmesine sebep olan mekanizmanın içinde aktif rol oynayan tirozinaz adlı bir enzimin baskılanmasını sağlar. Bu enzimin baskılanması sonucu derideki melanin oluşumu azalarak cildin koyulaşmış bölümlerinin rengi açılır ve bundan kaynaklanan lekelerin etkin tedavisi sağlanır.

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling işlemi, cildin üst katmanını hafifçe soyarak pigment üreten hücrelerin pigment sentezini baskılar. Aynı zamanda kollajen sentezini artırır, bu da hücrelerin yenilenmesini tetikler. Yüzeyel lekelerde daha etkilidir.

Kriyoterapi

Solar lentigo ve seboroik keratozda en sık ve en çok tercih edilen yöntemlerdendir.

Altın iğneli radyofrekans cihazları

Yenilikçi bir teknoloji ile altın iğne uçlu bir cihaz yardımı ile cildin iyileşmesi ve lekelerden yenilenmiş bir cilde kavuşabilmek üzere kullanılabilir yöntemler arasındadır. Mezoterapi ve prp tedavisi ile kombine edilmesi etkinliğini arttırır.

Leke Açıcı Kremler

Leke açıcı kremler, hücrelerde melanin yapımını engellerler. Güneş lekesi için ya da leke tedavisi için leke açıcı krem kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli konu muayene olmadan ciltlerine herhangi bir işlem uygulamamalarıdır. Cilde uygun olmayan ürünlerin kullanılması ya da uzman dermatoloji doktorları tarafından yapılmayan lazer ve kimyasal soyma tedavileri daha çok lekeye neden olabilir.