Project Description

Mantar hastalığı nedir?

Mantarlar, deride ve tırnakların altında çoğalan ve ancak mikroskop ile görülebilecek küçük organizmalardır. Tüm mantar hastalıkları oldukça bulaşıcıdır ve kolaylıkla yayılabilir. Ayak ve tırnak mantar hastalıkları tedavi edilmediklerinde vücudunuzun diğer bölümlerine yayılabilir, yakınlarınıza bulaşabilir veya vücudunuzda bakterilere bağlı daha ciddi enfeksiyonlara neden olabilir.

Mantar enfeksiyonu; tinea pedis (ayak mantarı), tinea korporis (vücut mantarı), tinea kapitis (saç kıran) ve onikomikoz (tırnak mantarı) şeklinde görülebilir. Tedavide topikal ve sistemik antifungal ilaçlar önerilmektedir.

Tırnak mantarının sebepleri nelerdir? 

Tırnak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Sıklıkla hiçbir sistemik hastalık olmadan direkt bulaşma sonucu ortaya çıkar. Şeker hastalığı, dolaşım bozuklukları, yaşlılık, yetersiz hijyen, aşırı terleme ve nemli ortam oluşumunu kolaylaştıran faktörlerdir.

Tırnak mantarı nasıl tedavi edilir?

Tırnak mantarının asıl tedavisi sürme veya ağızdan alınan ilaçlarla yapılmaktadır. Ancak son yıllarda ilaç tedavilerinin çok uzun sürmesi ve çeşitli yan etkilerin görülmesi dolayısıyla alternatif olarak lazer sistemleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu amaçla en sık kullanılan lazer Nd:yag lazerlerdir.

Lazerler tırnak mantarına nasıl etki eder?

Nd:YAG lazer dokunun içine 3-5 mm derinliğe ulaşarak doku ısısını 60 ºC’ ye kadar yükseltebilmektedir. Mantarların büyük çoğunluğu 50 ºC’den yüksek ısılarda yok olmaktadır. Lazer ışığının dokuda yarattığı ısı ile tırnakta yaşayan mantarlar yok edilir. Böylece zamanla tırnak dibinden sağlıklı ve normal tırnak uzaması sağlanır.

Lazerle tırnak mantarı tedavisi nasıl yapılır?

Lazer 3-4 hafta aralıklarla toplam 4-6 seans uygulanır. İşlem 5-10 dakika sürmektedir. Uygulama sırasında hafif bir ısınma hissi dışında herhangi bir ağrı veya acı duyulmaz. İlk uygulamadan 3 ay sonra iyileşme görülmeye başlar. İyileştirici etkisi 6. aya kadar devam eder.

Lazerle tırnak mantarı tedavisinin avantajları nelerdir?

-Ağızdan alınan mantar haplarını kullanması sakıncalı olan hastalarda tercih edilebilir.

-Tek bir tırnağın etkilendiği durumlarda uygulama kolaylığı sağlar.

-Yaşlılarda ve çocuklarda güvenilirdir.

-Emzirme dönemi, karaciğer hastalığı vb. ilaç kullanılamayan durumlarda güvenlidir.