Project Description

Saç dökülmesinde tedavi şekli nasıl belirlenir?

Saç dökülmesinde öncelikle dökülme tipi ve şiddeti belirlenir, gerekli ise altta yatan nedenler araştırılır. Bundan sonra kişiye özgü bir tedavi protokolü oluşturulur.

Beslenme kaynaklı vitamin ve mineral eksiklikleri nedeniyle ortaya çıkmış saç dökülmelerinde, protein ve vitaminlerden zengin bir beslenme düzenine geçilir. Dökülmenin sebebi, tiroid ya da başka bir hastalıksa, bu hastalığın tedavisine öncelik verilir. İhtiyaç duyulduğu taktirde bu tedavilere ek olarak saç köklerini güçlendirecek mezoterapi, PRP ve kök hücre tedavisi uygulanabilir.

Erkek tipi ve kadın tipi saç dökülmeleri tedavisinde uygulanan en önemli yöntemler; saç mezoterapisi, PRP ve kök hücre tedavisidir.
Bu tedavilerde yan etki yoktur, güvenle ve başarılı bir şekilde uygulanırlar.

Saç mezoterapisi

Saç mezoterapisi, kıl köklerinin ve saç tellerinin ihtiyaç duyduğu vitaminlerin, aminoasitlerin ve peptidlerin saçlı deri içine enjekte edilmesi yöntemidir. Serumlar bu bölgedeki kan dolaşımını hızlandırırken, peptidler deriyi ve saç köklerini besler. Saç büyümesini hızlandırır. Bu şekilde kan dolaşımı ve saç derisinin kalitesi arttırılır, kıl kökleri güçlenir.

Saç mezoterapisinin içeriği, saç dökülmesinin sebebine, kişinin cinsiyetine ve gereksinimlerine, saçın özelliklerine, dökülme ve yıpranma miktarına göre seçilmektedir. Saç mezoterapisi seans seans uygulanır. Her bir seans yaklaşık olarak 15-20 dakika sürer. Haftada 1 seans olmak üzere, kişiye göre değişmekle birlikte 8-10 seans olarak planlanan tedavi, idame olarak ayda 1 kez tekrarlanabilir.

PRP

PRP uygulamasında kişinin kendi kanından elde edilen, vücudun kendini iyileştirme gücünü kuvvetlendiren büyüme faktörlerini içeren trombositler saça enjekte edilir. Bu şekilde hücreler uyarılır.

Toplamda yaklaşık 30 dakikalık bir uygulamadır. Kolayca, acısız biçimde uygulanır. Tam etki toplam 3 veya 4 uygulamadan, yani bir kür tamamladıktan sonra ortaya çıkacaktır. Saçlardaki kalite artışı, ortalama olarak PRP uygulamalarından 2- 6 ay sonra görülmeye başlanır ve tedavi devam ettirildiği ve destek uygulamaları yapıldığı sürece bu etkiyi korumak mümkündür.

Kök hücre serumu tedavisi

Kök hücre serumu kök hücrelerinden elde edilen saflaştırılmış büyüme faktörü içeren, insan vücudu ile uyumlu proteinler içerir.

Çok sayıda büyüme faktörü ve protein içeren AAPE ve ASCE kök hücre serumu ihtiyaca göre 4-6 seansa kadar saçlı deride uygulanabilmektedir. Saç tellerinde kalınlaşma, güçlenme, dökülmenin ileri derece yavaşlamasına etki eder.

Otolog mikrogreft (Regenera Activa, Saç aşısı) tedavisi

Regenera Activa; Saç kaybıyla mücadelede kılcal damar yenileme terapisine dayanılan yeni bir tekniktir. Bu teknikte, kafa derisinin yenilenmesinde ‘kişinin kendi (otolog) hücrelerinin süspansiyonu’ kullanılıyor. Regenera Activa Therapy, andogenetik alopesi ve diğer saç kaybı problemleriyle mücadele etmek için güvenli ve etkili bir tekniktir. Uygulama tek seanstır.

Saç kök hücre tedavisi

Saç kök hücre tedavisi  saç büyümesini teşvik etmek için kök hücrelerinin büyüme potansiyellerini kullanır. İşlem sırasında kök hücreler mikroenjeksiyon yöntemi ile kıl foliküllerine enjekte edilerek hücrelerin saç dökülmesi olan bölgede yeni hücreler üretmek üzere bölünüp yeni saç telini oluşturması sağlanır.

Saçlı derinin uygun bölgesinden alınan bir miktar doku uygun laboratuvar şartlarında kök hücrelerin çoğaltılması için kullanılır. Bu süreç 3-4 hafta sürer. Sonrasında elde edilen kök hücreler 3-4 hafta arayla 3 seans şeklinde uygulanır.

Saç lazeri

Lazerli saç tedavisi (saç lazeri); incelmiş saçları kalınlaştırmak, saç dökülmesini durdurmak ve yeni saç gelişimine yardımcı olmak amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Saç lazeri uygulaması rahat ve konforlu bir yöntemdir. Tedaviden sonra günlük yaşama dönmekte herhangi bir sakınca yoktur.

Haftada 1-2 seans uygulanabilir. Sonuçlar saç dökülme öykülerine göre değişkenlik gösterse de; ilk seanslardan sonra saç dökülmesinde azalmalar görülmekte, ortalama 3-4 ay içerisinde ise gözle görülür ciddi sonuçlar alınabilmektedir.