Project Description

Sivilce, Yara ve Yanık İzlerinin Tedavisi

Yüzümüzde veya vücudumuzda izler oluşabilmektedir. Bunun en sık nedenleri arasında sivilce, yara ve yanıklar gelir. İz tedavileri oldukça çeşitlidir. Başlıca iz tedavileri şu şekildedir:

-Fraksiyonel Er:yag lazer

-Q-switched Nd:yag lazer

-SP Dynamis Frac3 lazer

-Genesis lazer

-Altın iğneli radyofrekans cihazları

-Dermapen

-Peelingler

-Enzim tedavisi

-PRP

Lazerle iz tedavisi nasıl yapılır?

Sivilce, yara ve yanık izlerinin tedavisinde Fraksiyonel Er:yag, Q-switched Nd:yag, SP Dynamis Frac3 ve Genesis lazer gibi çeşitli lazerler kullanılabilmektedir.

Kişiler lazer tedavisinden kaç gün sonra normal yaşantılarına dönebilirler?

Bu süre uygulanan lazere, uygulamanın derinliğine ve kişisel özelliklere bağlıdır. Örneğin, çok yıpranmış, kırışıklığı veya iz derinliği fazla olan ciltlerde yapılan derin fraksiyonel Er:yag uygulamalarında 7-10 gün kadar devam eden bir kızarıklık söz konusu olabilir. Bunu istemeyen kişilere bir seans yerine daha hafif birkaç seans uygulanabilir. Hasar miktarı az olan kişiler ise tedavi sonrası 1-4 gün içinde normal yaşantılarına dönebilirler. Fraksiyonel Q-switched Nd:yag lazerde bu süre en fazla birkaç gün sürerken, SP Dynamis Frac3 ve Genesis lazerde hastalar normal yaşantılarına aynı gün geri dönebilmektedir.

İz tedavilerinde lazeri kaç seans uygulama gerekir?

Seans sayısı tedavi amacına, tedavi edilecek bölgenin yerine ve kişisel özelliklere bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 3-6 seans gerekebilir.

Lazerle iz tedavisinde seans araları ne kadar olmalıdır?

Seans araları 3-4 hafta olmalıdır.

Lazerle iz tedavisinin etkisi ne zaman başlar?

Tedavinin tam etkisi 3 ay sonra ortaya çıkar. Çünkü kollajen üretiminin tamamlanması 3-6 ay içinde gerçekleşir.

Lazerle iz tedavisinin yan etkisi var mıdır?

Fraksiyonel Er:yag uygulamasında tedavinin ilk 2 günü kızarıklık ve ödem, sonrasında ise hafif kabuklanma ve soyulma meydana gelir. Hastada daha önce uçuk öyküsü varsa bu durum aktive olabilir. Bunun için tedavi öncesinde uçuk önleyici tedavi başlanır.

Altın iğneli radyofrekans cihazları ile iz tedavisi nasıl yapılır?

Özel tasarlanmış fraksiyonel mikroiğneler ile cilt altını radyofrekans dalgalarıyla uyararak iyileşme sürecini başlatır. Ciltteki ton farklılıkları, akne izleri, geniş porlar, yara izleri, lekeler, ince kırışıklıkların tedavisi, cildin genç ve dolgun görünüm alması, çene konturunun belirginleştirilmesi, gıdı toparlamasını mümkün kılar.

Scarlet S, Scarlet X, Morpheus8, Legend Pro+ bu amaçla kullanılan cihazlardandır.

İşlem sırasında minimum ağrı hissedilir. Tedaviden 30 dakika önce uygulanan lokal anestezik krem ile hasta işleme hazırlanır. İşlem hastanın yaptıracağı bölgeye göre 30- 60 dakika sürmektedir.

Altın iğneli radyofrekans cihazları ile iz tedavisi kaç seans uygulanır?

Bir ay ara ile 3 seans uygulamak idealdir fakat ilk seanstan sonra bile ciltte yarattığı etki hemen görülür ve etki kademeli olarak her seansta artar. Seans sayısını ve aralığını doktor ihtiyaca göre belirleyebilir. Seans sırasında vitamin ve PRP ile kombine edilebilir. Etkinliği 1 yıl kadar devam eder. Elbette her yıl tekrarı önerilir.

Altın iğneli radyofrekans tedavisinden sonra ne görülür?

Uygulamadan hemen sonra ciltte tolere edilebilir bir kızarıklık oluşur ve saatler içinde kaybolur. Şoksuz iğne teknolojisine sahip olduğu için kanama, morarma oluşmaz. İğne izi kalmaz. Çok nadir de olsa özellikle göz etrafında olmak üzere ödem olabilir. Bu da 1- 2 gün içinde kaybolur. Uygulamadan sonra cildin nemlendirilmesi ve güneşten koruma önerilir. Uygulama her mevsim yapılabilir.

Enzim tedavisi (PB serum) iz tedavisinde nasıl kullanılır?

PB serum, sabit miktarda hyalüronik asit ile kolajenaz, lipaz, liyaz enzimlerini değişken oranlarda içeren  Low, Medium, High olmak üzere 3 farklı enzimatik karışımdır.

PB serum High daha çok kolajenaz enzimini içerir. Bu tür PB serum ile yara izleri, ameliyat izleri, yanıklar, çatlaklar, sarkmalar ve derin kırışıklıklar tedavi edilebilir.

Kolajenaz enzimi bu bölgeleri onararak tedavi eder. Bu bölgelerdeki eski, hasarlı kollajen yıkıp yerine yeni kollajen sentezi uyararak dokuyu iyileştirir. İzin özelliklerine ve hastaya göre değişmekle birlikte 1-4 seansta etkisini göstermektedir.